Szyk zaimka się

Znam tu wszystkie porady dotyczące pozycji się, ale zastanawia mnie sytuacja zdań takich, jak te: Ona nazywa się Magda. Tomek ubrał się jak filistyn. Przyjdź i przekonaj się, dlaczego Polacy kochają Chopina. Nie tylko nie byłabym skłonna uznać ich za błędnych, ale uważam, że brzmią wręcz lepiej! Internet chyba też: dla frazy i się przekonaj dlaczego wyświetlił zaledwie 47 wyników, podczas gdy dla i przekonaj się dlaczego 35600. Proszę o dodatkową opinię, która rozwieje moje wątpliwości.

Szanowna Pani,

zaimek się nie powinien występować na końcu zdania, a zatem niepoprawna jest np. konstrukcja Wyjechał i nawet nie pożegnał się – tu właściwy jest następujący szyk: Wyjechał i nawet się nie pożegnał. W zdaniach Ona nazywa się Magda, Tomek ubrał się jak filistyn nie ma nic złego. Zamiast Przyjdź i przekonaj się, dlaczego Polacy kochają Chopina lepiej powiedzieć: Przyjdź i się przekonaj, dlaczego Polacy kochają Chopina, chociaż wersję z się na końcu można obronić tym, że w skład zdania składowego wchodzi tylko czasownik i zaimek się.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski