Szyk zaimka się

Szyk zaimka się

16.02.2021
16.02.2021

Znam tu wszystkie porady dotyczące pozycji się, ale zastanawia mnie sytuacja zdań takich, jak te: Ona nazywa się Magda. Tomek ubrał się jak filistyn. Przyjdź i przekonaj się, dlaczego Polacy kochają Chopina. Nie tylko nie byłabym skłonna uznać ich za błędnych, ale uważam, że brzmią wręcz lepiej! Internet chyba też: dla frazy i się przekonaj dlaczego wyświetlił zaledwie 47 wyników, podczas gdy dla i przekonaj się dlaczego 35600. Proszę o dodatkową opinię, która rozwieje moje wątpliwości.

Szanowna Pani,

zaimek się nie powinien występować na końcu zdania, a zatem niepoprawna jest np. konstrukcja Wyjechał i nawet nie pożegnał się – tu właściwy jest następujący szyk: Wyjechał i nawet się nie pożegnał. W zdaniach Ona nazywa się Magda, Tomek ubrał się jak filistyn nie ma nic złego. Zamiast Przyjdź i przekonaj się, dlaczego Polacy kochają Chopina lepiej powiedzieć: Przyjdź i się przekonaj, dlaczego Polacy kochają Chopina, chociaż wersję z się na końcu można obronić tym, że w skład zdania składowego wchodzi tylko czasownik i zaimek się.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!