Szyk zaimków

Bardzo często tłumaczę różne instrukcje obsługi i zawsze mam wątpliwość dotyczącą kolejności występowania zaimka i czasownika w takich przykładach, jak poniższy:

Sprawdzić napięcie pasa, a w razie potrzeby wyregulować je (a może je wyregulować?).

ORAZ klasyka tekstów IT:

Operacja nie powiodła się (czy się nie powiodła).

A może wcale nie ma to znaczenia?

Szanowna Pani,

nie ma ścisłych zasad dotyczących szyku zaimków w polszczyźnie, z wyjątkiem jednej, mówiącej o tym, że się nie powinno stać na końcu (jeśli zdanie składa się z większej liczby elementów niż czasownik i się). A zatem na pewno zalecana jest forma: Operacja się nie powiodła.

Jeśli chodzi o inne zaimki, to możliwe jest ich umiejscowienie zarówno na ostatnim, jak i na przedostatnim miejscu, przy czym zapewne ze względów prozodycznych właściwsze byłoby to drugie rozwiązanie (czyli np. Sprawdzić napięcie pasa, a w razie potrzeby je wyregulować).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski