Szyszko a Szyszka

Mam problem z odmianą nazwiska Szyszko. Nazwisko to powinno się odmieniać jak nazwisko Matejko. Jeżeli jednak użyję formy w dopełniaczu: Jana Szyszki, nie wskazuje ona na to czy osoba ta nazywa się Jan Szyszko czy Jan Szyszka.

Proszę o wyjaśnienie.
Pozdrawiam.
Jest tak, jak Pani pisze – w przypadkach zależnych nazwiska męskie zakończone na -o (tylko te, które mają pochodzenie słowiańskie) przybierają identyczne formy jak nazwiska męskie (a także żeńskie) zakończone na -a.
W sytuacjach, w których nie możemy sobie pozwolić na taką dwuznaczność (np. w aktach notarialnych), nazwiska takie pozostają często nieodmienione. Proponuje się jednak inne, lepsze rozwiązanie: podanie na początku dokumentu mianownikowych form wszystkich nazwisk, a w dalszej części – odmienianie ich. Taka praktyka stosowana jest przez niektórych notariuszy i sędziów.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski