Tablica jest to struktura…

Witam,
mam pytanie dotyczące składni definiowania obiektów. Często w podręcznikach spotykam się ze sformułowaniem typu: „Tablica jest to struktura danych (…)”. Wydaje mi się, że prawidłowo skonstruowane zdanie powinno brzmieć: „Tablica jest strukturą daych (…)” lub „Tablica to struktura danych (…)”, lub „Tablica – struktura danych (…)”. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy konstrukcja „Tablica jest to struktura” jest poprawna, i uzasadnienie, dlaczego tak jest.
Pozdrawiam
Wszystkie wymienione przez Pana konstrukcje są poprawne. Poprawna jest też jeszcze jedna, różniąca się tylko szykiem od tej, która budzi Pana wątpliwość: „Tablica to jest struktura danych”. Słowo jest tylko w czasie teraźniejszym wydaje się w niej redundatne, w czasie przeszłym lub przyszłym musimy sięgnąć po formę czasownika: „Tablica to była (będzie) struktura danych”. Jeżeli zaś o czymś można powiedzieć, że było lub będzie, to dlaczego nie można powiedzieć, że jest?
Powyższy wywód odwołuje się do argumentów natury logicznej, które często przy ocenie zjawisk językowych są zawodne. Wydaje mi się, że takich Pan oczekiwał, ale prawdę mówiąc, wystarczającym argumentem za konstrukcjami typu „X to jest Y” jest to, że są w powszechnym użyciu. A odwrócenie szyku: „X jest to Y” – w języku o szyku tak chętnie odwracanym jak polszczyzna – nie powinno nas dziwić.
Ponieważ przypuszczam, że moja odpowiedź może Pana niezbyt ucieszyć, dodam, że osobiście wolę zdania typu „Tablica jest strukturą danych…” lub „Tablica to struktura danych…” niż dłuższe, mniej eleganckie konstrukcje ze słowami to jest lub jest to. Redagując cudzy tekst, mógłbym zasugerować zmianę, ale nie miałbym prawa domagać się zmiany na wersję, którą sam bardziej lubię.
Mirosław Bańko, PWN