Taki bartek

W Pokoleniu Wajdy, podczas nadawania pseudonimu jednemu z bohaterów, pada następująca kwestia: „Wyglądacie jakby trochę z wiejska. Taki Bartek”. Chciałem zapytać, czy kojarzenie imienia Bartek ze wsią ma jakiekolwiek uzasadnienie?
Można przypomnieć nowelę Sienkiewicza pt. Bartek zwycięzca, której tytułowy bohater jest chłopem z Wielkopolski. Sienkiewicz nie był jednak twórcą przysłowia „Co chłop, to Bartek”, już bowiem w XVIII w. – jak pisze Jan Grzenia w Słowniku imion – „wyraz bartek oznaczał nieogładzonego wieśniaka, a poza tym Bartek lub Bartosz jest częstą postacią w pieśniach ludowych”. W kwestii zacytowanej przez Pana z filmu słowo bartek można by więc zapisać małą literą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski