Takie buty!

Jak powinno się powiedzieć – buty z Geoxu czy buty z Geoxa?
Dziękuję i pozdrawiam.
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką konstrukcją się posługujemy, gdy wskazujemy na markę obuwia – czy mówimy: buty Baty, buty Campera, buty Ryłki, buty Syreny, czy: buty z Baty (ewentualnie – jeśli wciąż utożsamiamy nazwę firmy z nazwiskiem: buty od Baty), buty z Campera, buty z Ryłki (ewentualnie: od Ryłki), buty z Syreny, buty z Ecco, czy też: buty Bata, buty Camper, buty Ryłko, buty Syrena, buty Ecco. Pierwszą kwestią zatem jest to, jaką składnię ma wyrażenie zawierające słowo buty (obuwie, sandały itd.) i nazwę firmy: a) buty + nazwa firmy w dopełniaczu, b) buty + z (od) + nazwa firmy w dopełniaczu, c) buty + nazwa firmy w mianowniku. Nie ma tu jednolitego wzorca, a to, którą konstrukcją się posłużymy, zależy często od typu nazwy. Jak się zdaje, przy nazwach sprawiających kłopoty w odmianie najczęściej stosuje się typ trzeci (buty Gino Rossi, buty Ecco), ale już przy takich, które odmieniamy bez kłopotów, wybieramy raczej model pierwszy.
Wydaje się, że nazwa Geox wchodzi w połączenia typu trzeciego: buty Geox (ta konstrukcja pojawia się najczęściej w internecie). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by używać też konstrukcji dopełniaczowej lub tej z wyrażeniem „z + dopełniacz” (choć akurat tej bym nie polecała, ze względu na możliwe błędne odczytanie jej jako wskazania materiału, z którego zostało wykonane obuwie, por. buty ze skóry; nazwa Geox nie jest, jak można sądzić, bardzo utrwalona w świadomości użytkowników języka polskiego jako marka obuwnicza). W takim wypadku musimy ustalić formę dopełniacza. I tu mamy problem, ponieważ nie jest ona skodyfikowana, czyli (mówiąc po prostu) nie utrwalił się na razie żaden zwyczaj odmiany. Zapewne więc musimy zdać się na własne wyczucie językowe.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski