Technologia tak ma!

„On tak już ma”, „Mam często tak, że nic mi się nie chce” – czy zdania te są poprawne, czy nie rażą Państwa w języku potocznym? Spotkałem się z opinią, że lepiej powiedzieć: „On taki już jest” i po prostu: „Często nic mi się nie chce” oraz że przytoczone na początku konstrukcje to twór ostatnich lat, spopularyzowany przez Ryszarda Rynkowskiego („Ten typ tak ma”). Może to kalka z innego języka?
Może i kalka, to trudno udowodnić, przede wszystkim jednak nie trzeba szukać źródeł za granicą, jeśli zupełnie dobrym źródłem są konstrukcje rodzime, np. „Ty to masz dobrze”. Ma Pan rację, że konstrukcja ktoś tak ma – istotnie potoczna – upowszechniła się w ostatnim czasie. Z konstrukcji osobowych rozszerzyła się na nieosobowe, por. hasło reklamowe sieci sklepów ze sprzętem elektronicznym: „Technologia tak ma!”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski