Tenzing Norgay

PWN podaje: imię Norkay, nazwisko Tenzing. Wędrówki po Internecie skłaniają do podejrzenia, że to może być błąd, że Tenzing jest imieniem, a nazwiskiem – Norgay przez g. Infoplease umieszcza Norgaya wśród ludzi na N, obok Newtona i Poli Negri. Przekonująco wygląda Tenzing Norgay Adventures.
Z kolei tu piszą, że Norgay „czasami był podpisany jako Norkay”.
Czy mogę prosić o weryfikację tej sprawy?
W autobiografii Człowiek Everestu Tenzing pisze: „Moje własne imię podlegało zmianom i było z tego powodu sporo zamieszania” (Warszawa 1957, s. 16). Okazuje się, że zamieszanie i było, i jest, a objaśnienie tego problemu ciągle nie jest łatwe.
Ten sławny zdobywca Mount Everestu w rzeczywistości nazywał się Namgyal Wangdi, o czym wspomina na s. 29, ale w innym miejscu pisze też: „Moje nazwisko brzmiało Khumdżung (od nazwy wioski rodzinnej) Bhotia (co oznacza: Tybetańczyk) i wreszcie – Norkay lub Norkey albo też Norgya czy Norgay […]. Różni lamowie […] mówili mi ongiś, że moje nazwisko brzmi najprawidłowiej: Tenzing Norgay, przy tym więc pozostałem i w tym brzmieniu go dziś używam” (ss. 16-17). Wspomina też, że przydomkiem rodowym było Ghang La, ale „dziecko nie zawsze dziedziczy nazwisko ojca” (s. 28).
Jak widzimy, ten system nazewniczy niełatwo pojąć ludziom nawykłym do ściśle ustalonej urzędowej formy imienia i nazwiska, musimy jednak uwzględnić, że funkcjonował on w społeczeństwie nie używającym pisma.
Tenzing Norgay to przydomek o znaczeniu ‘bogaty i szczęśliwy wyznawca wiary’, nadany mu za sprawą pewnego lamy. Jak wynika z moich ustaleń, nie jest to imię i nazwisko w naszym rozumieniu, a więc należałoby używać go w całości lub w formie skróconej do pierwszego składnika (podawanie w nagłówku artykułu encyklopedycznego Norgay, Tenzing jest równie sensowne jak Chrobry, Bolesław). W praktyce najczęściej stosuje się takie właśnie skrócenie, na karcie tytułowej cytowanej biografii znajduje się tylko nazwa Tenzing.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski