Tłumnie

Przyszli tłumnie oznacza, że jakaś grupa osób zjawiła się w dużej ilości. A czy można to „odwrócić” i powiedzieć coś w stylu Zaproszeni goście nie przyszli tłumnie – w sensie, że mimo wielu wysłanych zaproszeń uczestników było bardzo mało?
Tak, jest to użycie poprawne, podobnie jak poprawne jest zanegowane zdanie z wyrazem tłum (Tłumu nie było). Na ogół takie konstrukcje są swego rodzaju eufemizmami – w łagodny, zawoalowany sposób informują o bardzo niskiej frekwencji.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski