To jako partykuła

Zastanawia mnie poprawność konstrukcji: kiedy to, wtedy to. Np. w zadaniu: Najwięcej sukcesów odnosił w 2020 r., kiedy to osiągnął szczyt formy. Albo inny przykład: Pracował w fabryce i wtedy to uległ wypadkowi. W takich wypowiedzeniach, myślę, zaimek to jest zbędny albo nawet rażący. Jednak, być może, biorąc pod uwagę określone względy stylistyczne, jego użycie jest zasadne. Czy mam rację? Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej wątpliwości.

Z wyrazami szacunku - Jan Malinowski

Szanowny Panie,

w przytoczonych zdaniach to jest partykułą, czyli wyrazem modulującym treść wypowiedzi. Partykułę to dodajemy do wyrazów, które chcemy wzmocnić, wyróżnić. Dość typowym sposobem wyróżnienia jest właśnie łączenie to z zaimkami, co występuje w zdaniach, które Pan zacytował. Jest to całkiem poprawny zabieg.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski