Tomasz jest pijanym

Dzień dobry,
nurtuje mnie pewna wątpliwość – weźmy pod uwagę takie przykładowe zdania:
1. Wszedłem do pokoju i zobaczyłem, że Tomasz jest pijany.
2. Wszedłem do pokoju i zobaczyłem, że Tomasz jest pijanym.

Czy zdanie 2 jest poprawne (zalecane) z punktu widzenia współczesnej polszczyzny? Czy jest to raczej forma archaiczna, będąca wyrazem określonej stylizacji?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam,
Kazimierz
Dziś orzecznik przymiotnikowy występuje w mianowniku, powiemy więc „Tomasz jest pijany”. Dawniej występował w narzędniku, obecnie jednak narzędnikowy orzecznik występuje w zasadzie tylko przy bezokoliczniku (być pijanym, imiesłowie przysłówkowym (będąc pijanym) i gerundium (bycie pijanym). Z dwóch zdań przytoczonych w pytaniu tylko pierwsze jest zgodne ze współczesną normą składniową.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski