Tondera

Dzień dobry,
proszę o informację, czy nazwisko Tondera podlega odmianie przez przypadki. Czy jest to jakiś wyjątek? Jego właściciel twierdzi, że nazwisko to nie odmienia się, a ja jestem początkującą redaktorką i bardzo zależy mi na usystematyzowaniu pewnych prawd językowych. Chodzi o użycie tego nazwiska także w tekście pisanym. Będę niezwykle wdzięczna za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Nazwisko Tondera, bez względu na płeć właściciela, odmieniamy z podobną łatwością jak inne polskie wyrazy z końcówką -a. Opinia jego posiadacza nie ma tu znaczenia, bo wyrazy – jako jednostki języka – podlegają regułom gramatyki. W takim razie musi być: D. Tondery, CMs. Tonderze, B. Tonderę, N. Tonderą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski