Trącić myszką

Szanowni Państwo,
skąd się wziął frazeologizm trącić myszką?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Trącić myszką (‘być trochę przestarzałym, staroświeckim) zawiera w sobie dwa wyrazy w znaczeniach, które już nie występują.
Rzeczownik myszka oznacza tu specyficzny zapach starego wina; SJP pod red. W. Doroszewskiego rejestruje takie użycia tego słowa: (…) wino węgierskie młodsze i starsze, oba nieosobliwe, ale i pieprzyk, i myszkę chwalić (…), Znalazł się na stole przewyborny węgrzynek z myszką, co najwybredniejszego amatora mogłaby uszczęśliwić, Winko stare! Czwartego pamięta przodka. Nektar w ustach, w woni myszka.
Czasownik trącić znaczył tu ‘wydzielać słaby zapach’; w tym samym znaczeniu występuje on też w przysłowiu Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski