Trasa W-Z albo Trasa W–Z

Szanowni Językoznawcy,

czy do zapisu nazwy „Trasa W-Z” powinno się używać dywizu czy półpauzy? Według WSO i wszystkich materiałów, jakie znalazłem, pisze się to z dywizem, jednak po rozwinięciu skrótowca mamy – zgodnie z normami edytorskimi – „Trasę Wschód–Zachód” (z półpauzą). Czemu zatem w skrótowcu to zmieniamy? Pomijam oczywiście fakt, że wg RJP w skrótowcach opuszcza się łączniki.

Z wyrazami szacunku

Jakub Jagiełło

Normy ortograficzne w ogóle nie uwzględniają półpauzy jako znaku pisarskiego o określonych funkcjach tekstowych innych niż myślnik. Stąd i pisownia typu Trasa Wschód–Zachód nie byłaby uznana za ortograficzną. Niemniej wiele renomowanych wydawnictw stosuje w omawianym tu przypadku (i kilku innych również) zapis zgodny z normami edytorskimi. Nie ma sensu toczyć sporu o wyższości jednych norm nad drugimi. Wszyscy, którzy piszą (lub napisaliby) Trasa Wschód-Zachód, powinni stosować formę Trasa W-Z. Z kolei ci, którzy użyliby formy Trasa Wschód–Zachód, powinni pisać konsekwentnie Trasa W–Z.

Adam Wolański