Trepki, kapcie i inne

Mam pytanie, czy trepek i kapeć są tak samo poprawne na określenie lekkiego obuwia do chodzenia po domu? Czy któraś z tych form jest bardziej ogólnopolska, a któraś bardziej regionalna?

Z pozdrowieniami,
Małgorzata Musiał
W tej chwili – jak można sądzić – różnice regionalne między nazwami obuwia się zatarły. Po domu chodzimy w trepkach (pierwotnie oznaczających w ogóle lekkie obuwie), kapciach (dawniej też – ‘zniszczone, stare buty’), a także papuciach / papciach czy bamboszach (choć to już szczególny rodzaj obuwia domowego). Jedynie laczki, używane w Wielkopolsce, na Kaszubach czy na Śląsku, (jeszcze?) nie upowszechniły się w języku ogólnym, co zresztą nie oznacza, że są gorsze od kapci czy trepków.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski