Trochę

Witam.

Chciałam się zapytać o składnię słowa trochęMożemy powiedzieć: trochę chleba (trochę + dopełniacz). Ale co jest bardziej poprawne :

znam trochę Polski

znam trochę język polski

znam trochę Polskiego

znam trochę języka polskiego

oraz dlaczego.

Z góry dziękuję serdecznie za każdą możliwą odpowiedź.

Przede wszystkim przypomnijmy, że przymiotnik polski, nawet jeśli ma znaczenie 'język polski', zapisujemy od małej litery. A teraz o   trochę – otóż w wyrażeniu trochę chleba wyraz ten określa on rzeczownik (ile chlebatrochę), od którego wymaga dopełniacza. Tymczasem w przytoczonych przez Panią zdaniach dotyczących znajomości języka polskiego łączy się on z czasownikiem (Jak bardzo znasz polski?Znam trochę), dlatego wyrażenie język polski (i sam przymiotnik polski) musi wystąpić w formie wymaganej przez czasownik znać, czyli w bierniku (Znam trochę polski / Znam trochę język polski / Trochę znam polski / Trochę znam język polski).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski