Trudno powiedzieć, czy tak (,) czy nie

Wiem, że przed spójnikiem czy w funkcji równoważnej nie stawiamy przecinka, chyba że jest on powtórzony w obrębie zdania. Moje wątpliwości budzą jednak często spotykane konstrukcje typu: „Zagadnienie, czy zdolność tłumaczenia jest wyuczona czy wrodzona, jest bardzo obszerne” albo: „Trudno ocenić, czy nazwa może być pominięta czy nie”, gdzie przecinek przed drugim czy nie występuje, chociaż według mnie powinien się tam znaleźć. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Gabriela Niemiec
Zasady interpunkcji dotyczące takich zdań są niejasne, dlatego sam zawsze poprzedzam w nich drugie czy przecinkiem i to samo doradzam czytelnikom naszej poradni.
Mirosław Bańko, PWN