Trudno

Obecnie prawie nie słyszy się słowa trudno. Zamiast trudno używa się słowa ciężko. Mnie to razi. Np. w czasie transmisji meczu piłki siatkowej mówi się ciężka piłka, mając na myśli piłkę trudną do odbicia.
Bogusław Sobol
Ciężko się upowszechnia, to fakt. Nie mamy na to większego wpływu, możemy tylko powiedzieć: „Trudno”. W tym znaczeniu na szczęście jeszcze nie mówi się „Ciężko”, ale może niedługo już tak się powie.
Ciężka piłka przywodzi na myśl ciężar w sensie fizycznym. Z lekcji WF-u pamiętam, że ciężka była tzw. piłka lekarska, ale piłka do siatkówki – wcale nie, była dość lekka.
Jak będzie z tą ciężką piłką – ciężko (tzn. trudno) powiedzieć.
Mirosław Bańko, PWN