Trzy czwarte

Czy poprawne jest: trzy czwarte kraju jest puste? Czy trzy czwarte kraju są puste.

Pozdrawiam serdecznie

W całości pełna wdzięczności

Dorota

Powiemy: trzy czwarte kraju jest puste. Orzeczenie uzgadniamy z liczebnikiem jako całością, a nie z jego częścią.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    A w przypadku wyrażeń typu „dwadzieścia cztery stopnie” czy „tysiąc dwanaście hektopaskali”? „Dzisiaj jest dwadzieścia cztery stopnie” czy „Dzisiaj są dwadzieścia cztery stopnie”? Dziękuję.

    Zbigniew Zawadzki