Trzymać

Często ostatnio widuję czasownik trzymać używany w kontekstach, w których dawniej stosowało się słowo utrzymywać lub zachowywać, np. ostatnio powszechne jest zalecenie trzymania dystansu, widziałam także trzymanie standardów (i wiele innych). Czy to poprawne? Wygląda na kalkę z angielskiego.

Istotnie, obserwujemy pewne zubożenie słownictwa – trzymać wchodzi w połączenia, w których tradycyjnie używało się zachowywać lub utrzymywać. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wpływ języka angielskiego, być może po prostu zwykłe lenistwo.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski