Tułów mierzy 25 cm

Dzień dobry,

czy sformułowanie w rodzaju: „tułów zwierzęcia mierzy 25 cm”, „trasa mierzy 39 km” jest poprawne? Mnie osobiście razi, bo owo zwierzę i droga nie wykonują pomiarów, lecz „tułów zwierzęcia ma 25 cm długości”, a „trasa ma 39 km długości”.

Szanowny Panie,

w przytoczonych zdaniach nie ma błędów. Jednym ze znaczeń czasownika mierzyć jest 'mieć jakąś wysokość, długość' (SJP PWN). Wśród licznych przykładów jego użycia można znaleźć m.in. takie: Złowiony sum mierzy ponad dwa metry, Ścięto drzewo mierzące ponad dwa metry (Wielki słownik języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN; wydanie elektroniczne).

Dodam, że w latach 60. ubiegłego wieku znaczenie to było kwestionowane – w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, znajdujemy notkę: „w tym zn. niepoprawne, choć dość rozpowszechnione”.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski