Turniej

Jaka jest poprawna forma turniej gry planszowej Monopoly czy turniej w grę planszową Monopoly? Chodzi konkretnie o jedną grę. Logiczne wydaje się pierwsze połączenie, ale czy na pewno?
W użyciu są obie konstrukcje: turniej czegoś (np. turniej piłki nożnej) i turniej w coś (np. turniej w piłkę nożną) – obie notowane np. przez Wielki słownik języka polskiego pod red. P. Żmigrodzkiego (www.wsjp.pl). Przyznam jednak, że nigdy bym nie powiedziała turniej w piłkę nożną, turniej w siatkówkę (i też: turniej w grę planszową Monopoly), lecz jedynie turniej piłki nożnej, turniej siatkówki (i też: turniej gry planszowej Monopoly). Tylko tę drugą formę (turniej czegoś) podaje Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN pod. red. A. Markowskiego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski