Turtul

Witam Państwa! Mam problem z odmianą pewnej nazwy własnej – chodzi o miejscowość Turtul na Suwalszczyźnie. Które zdanie jest poprawne: „Zatrzymali się w okolicach Turtulu” czy „Zatrzymali się w okolicach Turtula”?
Dziękuję i życzę wszelkiej pomyślności!
Stanowczo lepsza będzie forma druga: w okolicach Turtula. Przemawia za tym kilka argumentów. Pierwszy: pochodzenie nazwy (prawdopodobnie od nazwy osobowej, a rzeczownik osobowy musi mieć w dopełniaczu końcówkę -a). Drugi: względy funkcjonalne, bo końcówka -u wystąpi w miejscowniku, a lepiej rozróżnić formy dopełniacza i miejscownika. Trzeci, zapewne najważniejszy: w praktyce językowej jest chyba wyłącznie do Turtula.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski