Tych przysłów, ale tych posłowi

Dlaczego rzeczownik (to) przysłowie tworzy dopełniacz liczby mnogiej (tych) przysłów, natomiast (to) posłowie(tych) posłowi, a nie (tych) posłów? Czy chodzi tu tylko o odróżnienie posłowia od posła, czy jest może jakieś uzasadnienie morfologiczne tej rozbieżności?
Pańska intuicja jest właściwa. Rzeczowniki przysłowie i posłowie mają zbieżną etymologię i budowę słowotwórczą, różnią się natomiast znaczeniami i chronologią. Rzeczownik przysłowie, który w polszczyźnie pojawił się wcześniej niż posłowie, przyjął odmianę analogiczną do odmiany rzeczownika słowo, choć nastąpiło w niej uproszczenie tematu (nie mówimy przysłowiów, tylko przysłów). Rzeczownik posłowie jest o tyle kłopotliwy, że formalnie niejednoznaczna jest już jego mianownikowa forma (identyczna z formą mianownika liczby mnogiej rzeczownika poseł), w celu uniknięcia niejednoznaczności w przypadkach zależnych dopełniacz liczby mnogiej przybiera końcówkę -i.
Monika Kresa, Uniwersytet Warszawski