Tyle co

 
Tyle co
10.11.2015
Szanowna Poradnio!
Czy należy wstawić przecinek w zdaniu: Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem tyle wspólnego, co ryba po grecku z Grecją? Jeśli tak (lub nie), to jak należy to motywować?
W porównaniu paralelnym tyle co nie stawia się przecinka, gdy obydwa człony wyznaczają jedną cechę podmiotu lub orzeczenia, a więc nie przeciwstawiają się sobie wyraźnie (pozbawione są typowego charakteru paralelnego), np. Entuzjazm to tyle co zapał; Ważyła tyle co ja; Cała sprawa obchodziła go tyle co zeszłoroczny śnieg.
W przytoczonym zdaniu mamy jednak do czynienia z nieco inną sytuacją: człony tyle i co rozdzielone zostały formą wspólnego, co przy czytaniu powoduje lekką przerwę artykulacyjną. Z tego względu piszący machinalnie wstawiają przed co przecinek i… należy to uznać za zabieg dopuszczalny. Dlatego nie potępiałbym przestankowania, a nawet traktował jako właściwy: Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem tyle wspólnego, co ryba po grecku z Grecją.
Gdyby jednak przestawić człony tyle i wspólnego, wówczas – moim zdaniem – przecinek przed co mógłby zniknąć. Napisalibyśmy wtedy zgodnie z regułą 3. 3.4 Przecinek w wyrażeniach i wypowiedzeniach porównawczych (vide E. Polański, M. Szopa, Podręcznik polskiej interpunkcji, MAC Edukacja, Kielce 2004): Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem wspólnego tyle co ryba po grecku z Grecją.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!