Tyle co

Tyle co
10.11.2015
10.11.2015
Szanowna Poradnio!
Czy należy wstawić przecinek w zdaniu: Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem tyle wspólnego, co ryba po grecku z Grecją? Jeśli tak (lub nie), to jak należy to motywować?
W porównaniu paralelnym tyle co nie stawia się przecinka, gdy obydwa człony wyznaczają jedną cechę podmiotu lub orzeczenia, a więc nie przeciwstawiają się sobie wyraźnie (pozbawione są typowego charakteru paralelnego), np. Entuzjazm to tyle co zapał; Ważyła tyle co ja; Cała sprawa obchodziła go tyle co zeszłoroczny śnieg.
W przytoczonym zdaniu mamy jednak do czynienia z nieco inną sytuacją: człony tyle i co rozdzielone zostały formą wspólnego, co przy czytaniu powoduje lekką przerwę artykulacyjną. Z tego względu piszący machinalnie wstawiają przed co przecinek i… należy to uznać za zabieg dopuszczalny. Dlatego nie potępiałbym przestankowania, a nawet traktował jako właściwy: Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem tyle wspólnego, co ryba po grecku z Grecją.
Gdyby jednak przestawić człony tyle i wspólnego, wówczas – moim zdaniem – przecinek przed co mógłby zniknąć. Napisalibyśmy wtedy zgodnie z regułą 3. 3.4 Przecinek w wyrażeniach i wypowiedzeniach porównawczych (vide E. Polański, M. Szopa, Podręcznik polskiej interpunkcji, MAC Edukacja, Kielce 2004): Podawano tam kawę po wiedeńsku, która miała z Wiedniem wspólnego tyle co ryba po grecku z Grecją.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego