Tylko nie kontrol

Szanowna Redakcjo,
zwracam się do Państwa z dwoma pytaniami:
1. Jak to jest ze słowami kontrol i kontrola? Słyszałam, że poprawna jest tylko kontrola, ale niegdy nie słyszałam kontrola lekarska. Raczej „Jutro jadę na kontrol”.
2. Czy jak w poniższych zdaniach jest poprawne, czy lepiej je zastąpić przez kiedy, gdy?
Jak wrócisz, pójdziemy do sklepu.
Jak już to zrobisz, przyjdź.

Dziękuję i pozdrawiam
Iwona
Błagam, tylko nie kontrol. Czy w Pani środowisku mówi się także kontrol drogowa, paszportowa, skarbowa? Wszystko to zwroty bardzo niedoborowe.
Co innego zdania przytoczone w końcowej części pytania: są potoczne, ale w granicach normy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski