Tylko palma sabalowa

Mam wątpliwości dotyczące wyrażenia palma sabałowa. Czy jest ono poprawne? Pojawia się w wielu poradnikach, reklamach farmaceutycznych, ulotkach, choć gatunek z rodziny Sabal nazywa się palmą sabalową.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku
Maja Janczykowska-Kuna
Szanowna Pani,
łacińska nazwa rośliny, o którą Pani pyta, to Sabal minor. Oprócz niej istnieje kilkanaście innych gatunków roślin należących do rodzaju Sabal. Jedną z nich jest Sabal palmetto, której polski odpowiednik to (jak podaje Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego) sabal. Od niego został utworzony regularny przymiotnik – sabalowy. Wspomniany słownik odnosi wyrażenie palma sabalowa do rośliny Sabal palmetto, nie zaś – jak to robią współczesne źródła – Sabal minor, jednak dla naszych rozważań nie jest istotne, którą roślinę nazywa się po polsku palmą sabalową, lecz to, czy poprawna jest nazwa palma sabałowa.
Otóż nie jest poprawna. Jak już wspomniałam, przymiotnik tworzący nazwę wywodzi się od rzeczownika sabal będącego polskim odpowiednikiem łacińskiego Sabal, Nie ma żadnego uzasadnienia więc, by pojawiała się tu głoska [ł]. Można sądzić, że sabałowy pojawia się (trzeba przyznać – dość często) wyłącznie za sprawą skojarzeń z funkcjonującym od dawna w polszczyźnie (a więc dobrze znanym) przymiotnikiem od nazwy własnej Sabała. Mamy tu więc do czynienia z pewną asocjacją, zupełnie jednak nieuzasadnioną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski