Tylny

Jak należy powiedzieć: tylne koła/łapy czy tylnie koła/łapy?

W internecie można znaleźć niestety oba warianty jako poprawne, natomiast moim zdaniem drugie z połączeń jest niepoprawne. Proszę o poradę.

Błąd nie polega na niewłaściwym połączeniu słów, tylko na niewłaściwej formie przymiotnika. Poprawna postać to: tylny (a zatem też: tylna, tylne), niezależnie od tego, z jakimi wyrazami ją łączymy. Tylni (a także: tylnia, tylnie) to forma błędna.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski