Tymczasem

Szanowni Państwo,
czy słówko tymczasem zostało odpowiednio użyte w zdaniu: Tymczasem Heloiza pokazuje zachowania samych kobiet, jakby w oderwaniu od nauczania Syna Bożego?

Z góry dziękuje za odpowiedź
H.N.
Przysłówek tymczasem ma kilka zastosowań, zawsze jednak występuje w zdaniu, które nawiązuje do poprzedniego. Po pierwsze, może wskazywać na to, że to, o czym mówimy, jest zaskakujące wobec tego, co zostało powiedziane poprzednim zdaniu. Po drugie, wskazuje na jednoczesność jakiejś czynności wobec innej. Po trzecie wreszcie, jest sygnałem krótkotrwałości jakiegoś stanu.
Nie wiem, jakie brzmiało zdanie, które poprzedzało zacytowaną przez Panią wypowiedź, a zatem trudno mi określić, czy tymczasem zostało użyte w niej poprawnie.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski