Tytuł tomiku poetyckiego

Tytuł tomiku poetyckiego

3.10.2022
3.10.2022

Dzień dobry,

mam zamiar wydać tomik poetycki. Moje pytanie dotyczy tytułu tomiku. Chciałbym, korzystając z wolności, która przysługuje piszącemu poezję, zatytułować tomik rozpoczynając od dwóch niewystępujących w języku polskim słów, ponadto zapisanych małymi literami np.: „sudo sudo”. Jeśli taki zapis jest niedopuszczalny, to chciałbym poznać wymogi formalne zapisu tytułu tomiku poetyckiego — jeśli takowe istnieją. Tomik poetycki jest właśnie najmniej dookreślony z formalnego punktu widzenia.

Tytuły tomików poetyckich zapisuje się tak samo jak wszystkie pozostałe tytuły utworów literackich. Obowiązuje pisownia właściwa dla określonego języka. W polskojęzycznych tytułach utworów literackich wielką literę stosujemy tylko w pierwszym wyrazie tytułu oraz w występujących w nim nazwach własnych, por. np. Kobiety i ważki, Liryki, Koniec i początek, Jestem Julią, Potrzebne do szczęścia. Tytuły utworów literackich są uznawane za nazwy własne (są to tzw. chrematonimy), stąd wielka litera właściwa dla innych onimów.

Nikt nie może oczywiście zabronić autorowi złamania opisanej powyżej reguły. Zawsze jednak należy mieć na względzie pewien kontekst, w którym nasz tytuł będzie funkcjonował. Co na przykład ma uczynić recenzent, który będzie chciał użyć tytułu na początku zdania. Ma konsekwentnie pozostawić małą literę („sudo sudo” ukazało się nakładem wydawnictwa XYZ), zamienić ją na wielką („Sudo sudo” ukazało się nakładem wydawnictwa XYZ), czy też za każdym razem poprzedzać tytuł jakimś określeniem, aby tytuł nie wystąpił na początku zdania (Tomik „sudo sudo” ukazał się nakładem wydawnictwa XYZ)?

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!