Tytuł w formie cytatu

Szanowni Państwo, piszę książkę, w której tytułem jednego z rozdziałów jest fraszka:

Koniec chlubny ze skromnym lubi się początkiem; niejeden łabędź był brzydkim kaczątkiem. (Sztaudynger J., Piórka dla dzieci, Kraków 2004, ISBN 83-7437-036-X, fraszka Łabędź).

Czy fraszkę (pełniącą rolę tytułu) powinnam napisać kursywą, a źródło w nawiasie umieścić pod tytułem, czy jako przypis?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

Debiutantka

Fraszka, pełniąca funkcję tytułu rozdziału, powinna być potraktowana w taki sposób, jak pozostałe cytaty w publikacji, tzn. albo ujęta w cudzysłów, albo złożona kursywą.

Większy kłopot stanowi oznaczenie źródła takiego cytatu. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego typu publikacją mamy do czynienia. Jeśli jest to pozycja popularna, a informacja o autorstwie cytatu-tytułu zostanie niejako przemycona w tekście głównym na początku rozdziału, nie ma potrzeby stosowania innych oznaczeń bibliograficznych. Jeśli natomiast publikacja jest wyposażona w aparat naukowy w postaci przypisów bibliograficznych, należy taki cytat odpowiednio oznaczyć. Jeśli np. mamy do czynienia z tradycyjnym sposobem oznaczania przypisów w postaci odnośnika cyfrowego po tekście cytatu, tak samo postępujemy w wypadku cytatu-tytułu.

Adam Wolański