Tytuły w cytatach

Szanowni Państwo, jeśli w tekście cytujemy fragment zawierający tytuł pisany kursywą, to czy my też musimy zapisać go kursywą? (np. „Większość opowiadań z tomu Koń na wzgórzu[tu kursywa] jest swego rodzaju kroniką”. A jeśli w tym samym tekście cytujemy inny fragment, gdzie tytuł został zapisywany w cudzysłowie? (np. „Czytałem »Króla Ducha«"). Co wtedy robimy? Czy tytuły w cytowaniach zapisujemy jak w oryginale, czy ujednolicamy (np. zawsze kursywą)?

Z wyrazami szacunku

Beata Saracyn

Tytuły określonych dokumentów piśmienniczych, występujące w przytaczanych fragmentach, oznaczamy w cytatach w ten sam sposób co w tekście odautorskim (albo kursywą, albo w cudzysłowie drugiego stopnia), por. np.

„Większość opowiadań z tomu Koń na wzgórzu jest swego rodzaju kroniką”.

albo:

„Większość opowiadań z tomu «Koń na wzgórzu» jest swego rodzaju kroniką”.

„Większość opowiadań z tomu »Koń na wzgórzu« jest swego rodzaju kroniką”.

Jeśli cytaty składamy kursywą i jednocześnie tym wyróżnieniem typograficznym oznaczamy tytuły w tekście odautorskim, to wówczas tytuły w przytoczeniach składamy pismem prostym, por. np.

Większość opowiadań z tomu Koń na wzgórzu jest swego rodzaju kroniką.

Adam Wolański