U-rurka i T-shirt

U-rurka i T-shirt
30.06.2014
Szanowni Państwo,
czy w środku zdania U-rurka powinna być pisana dużą literą? Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam!
Z U-rurką jest jak z T-shirtem: lepiej widać, o co chodzi, gdy się te słowa zapisze wielką literą. Mimo to oba wyrazy są pisane dwojako, co uważam za racjonalne, bo czasem piszący woli podkreślić ikoniczny charakter tych znaków, a czasem uniknąć wrażenia, że odnoszą się one do obiektów jednostkowych lub godnych szacunku i dlatego wymagających wielkiej litery. W słowniku ortograficznym PWN jest tylko T-shirt, nie przewidziano miejsca dla t-shirtu (ani t-shirta). O U-rurce ani u-rurce słownik nie wspomina. Wzorując się na słownikowej pisowni T-shirt, można pisać U-rurka, ale ponieważ słownik tego nie nakazuje, więc i u-rurce nie można robić zarzutów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!