USA

Szanowny Panie,
Czy poprawne jest zdanie: „Głównym producentem i eksporterem ziarna kukurydzy są USA”, czy może lepiej napisać „(…) jest USA” lub „(…) są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej”?

Z poważaniem,
Stanisław Samborski
SGGW Warszawa
Według zgodnej opinii słowników USA łączą się z formami liczby mnogiej przymiotników i czasowników (tak właśnie jak w tym zdaniu). Może Pan napisać więc: „Głównym producentem i eksporterem ziarna kukurydzy są USA” albo „Głównym producentem i eksporterem ziarna kukurydzy są Stany Zjednoczone”.
Mirosław Bańko