USOSweb

Szanowni Państwo,
czy nazwę USOSweb należy zapisywać właśnie tak, czy może bezpośrednie sąsiedztwo małych i wielkich liter na tyle się kłóci z naszą ortografią, że lepiej byłoby USOS-web?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Wielki słownik ortograficzny PWN w regule [96/18.39] dostrzega zjawisko łączenia w nazwach własnych pisma minuskulnego i majuskulnego i stwierdza jedynie, iż tego zwyczaju nie należy upowszechniać. Uwaga ta adresowana jest więc do twórców tego rodzaju nazw własnych.
W przywołanej w pytaniu nazwie mamy do czynienia z połączeniem skrótowca USOS (= Uniwersytecki System Obsługi Studiów) z zapożyczony wyrazem web (‘sieć internetowa obejmująca serwery i tworzone na nich witryny, strony, zwłaszcza typu WWW’). USOSweb to jedna z aplikacji rozwijanych w ramach projektu USOS. Jest więc nazwą własną. Jej twórcy niewątpliwie zignorowali zalecenia ortograficzne. Nie można jej jednak uortograficzniać na siłę, np. przez dodanie dywizu. Tego rodzaju zapis zapewne byłby poprawny, lecz stanowiłby już zupełnie inną nazwę własną.
Adam Wolański