Uciekinier, zesłaniec

Szanowni Państwo,
czy poprawne są sformułowania typu: uciekinier od wojny czeczeńskiej, zesłaniec do gułagu? Powiemy wprawdzie: uciekać od wojny, zostać zesłanym do gułagu.

Z poważaniem
Kasia C.
No właśnie, powiemy uciekać od wojny, zostać zesłanym do gułagu, ale jednak chyba już nie uciekinier od wojny (raczej: uciekinier wojenny), zesłaniec do gułagu (zamiast tego posłużymy się konstrukcją czasownikową, np. osoba zesłana do gułagu, został zesłany do gułagu).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski