Ukośnik

Czy w wyrażeniu „zakładana oglądalność 500-2000 obejrzeń / rok” należy robić spacje pomiędzy słowami „obejrzeń” i „rok” czy może nie i zapis powinien wyglądać tak: „obejrzeń/rok”?

W tego rodzaju zapisach ukośnik stosuje się wówczas, gdy po wartości liczbowej występują międzynarodowe oznaczenia miar i/lub skróty graficzne, np. 150 km/h, 230 ml/24 h, 2000 obr./min, 10 zł/os. Przywołane w pytaniu wyrażenie – jeśli miałby w nim wystąpić ukośnik – powinno przyjąć zatem następującą formę: zakładana oglądalność to 500–2000 ob./r. Z wcześniejszego kontekstu musi wynikać, że chodzi o liczbę „obejrzeń” w skali roku. Jeśli tego kontekstu nie ma i nie chcemy bądź nie możemy stosować skrótów, nie należy także używać ukośnika. Trzeba napisać po prostu: zakładana oglądalność to 500–2000 obejrzeń na rok.

Adam Wolański