Ulkowy

Jak odmieniać przez przypadki nazwę miejscowości Ulkowy (woj. pomorskie)? Ja odmieniam: Ulków, Ulkowom, Ulkowami, Ulkowach. Koledzy mają odmienne zdanie (Ulkowych, Ulkowym, Ulkowymi, Ulkowych?). Dotyczy to też takich nazw, jak Subkowy, Walichnowy i inne, głównie na Kociewiu.
Z góry dziękuję, łączę wyrazy szacunku.
Małgorzata Tuszyńska – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Nazwę Ulkowy odmieniamy następująco: D. Ulków, C. Ulkowom, B. Ulkowy, N. Ulkowami, Ms. Ulkowach. Wynika stąd, że racja jest po Pani stronie.
Ten wzór odmiany należy stosować do wszelkich nazw miejscowych zakończonych na -owy, których jest niemało w całej Polsce, np. na Śląsku są Rydułtowy (miasto), Makoszowy (dzielnica Zabrza).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski