Umobilnić

Dzień dobry, chciałam zapytać o poprawność czasownika umobilnić, np. w zdaniach: Firma do końca 2019 r. umobilniła 50 proc. pracowników; trwa projekt umobilnienia firmy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam

DW

Czasownik umobilnić utworzony jest poprawnie. Domyślam się, że tak jak udrożnić to 'uczynić coś drożnym', udziwnić to 'uczynić coś dziwnym', udobitnić 'uczynić coś dobitnym' – umobilnić znaczy 'uczynić coś / kogoś mobilnym' (w domyśle: 'sprawić, że ktoś porusza się pojazdem'). Jeśli wyraz ten jest potrzebny, to nie ma powodu, by go nie używać.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski