Umówiłem się z nią na dziewiątą (na niedzielę, tę ostatnią…)

Szanowni Państwo,
czy sformułowania z przyimkiem na takie jak na godzinę, na jutro są poprawne?
Na przykład: Umówiliśmy się na jutro na godzinę 18.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Tak – takie zdania są nie tylko poprawne, ale wręcz jedyne możliwe. Użycie innego przyimka (w, o) powoduje zmianę sensu. Zdanie bowiem Umówiliśmy się na wtorek, na 18.00 znaczy ‘spotkanie ma się odbyć we wtorek o godz. 18.00’. Natomiast zdanie Umówiliśmy się we wtorek o 18.00 znaczy ‘termin spotkania ustaliliśmy we wtorek o godz. 18.00’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski