Unai

Szanowni Państwo,
Baskijski trener Sevilli nazywa się Unai Emery. W jaki sposób należy (i czy w ogóle należy) odmieniać imię Unai? Ostatnio jednak spotkałam się dopełniaczową jego formą brzmiącą Unaia. Wydała mi się dziwna i szczerze mówiąc dość rażąca, bo osobiście zdecydowałabym się na dopełniacz brzmiący Unaiego. Która forma jest poprawna: wywiad z Unaiem, z Unaim czy też może z Unai?
Magdalena
Możliwości są aż trzy: 1) nieodmienność, 2) odmiana rzeczownikowa, np. Unaia, 3) odmiana przymiotnikowa, np. Unaiego.
Imię to wymawia się [unaj], a to znaczy, że w mowie naturalna będzie odmiana rzeczownikowa, taka jak imienia Maciej, i tę polecam. Odradzam zaś nieodmienność, m.in. z tego powodu, że będzie dezorientować, bo nieodmienne są imiona żeńskie o takim zakończeniu fonetycznym, np. Shirley. Odmiana przymiotnikowa, analogiczna jak naszego Antoni, jest do zaakceptowania.
Proszę więc wybrać spośród dwóch możliwości odmiany, pamiętając, żeby ich nie mieszać w jednym tekście.
Jan Grzenia