Uprawiam truskawkę

Dzień dobry,

dziś usłyszałem zwrot uprawiam truskawkę. Miał on oznaczać, że dana osoba ma plantację truskawek, a nie jeden okaz rośliny. Czy zwrot jest poprawny, czy też powinno być uprawiam truskawki?

Zdecydowanie lepszym sformułowaniem jest: uprawiam truskawki. Posługiwanie się liczbą pojedynczą ma charakter środowiskowy (można powiedzieć: należy do żargonu urzędniczego, handlowego itd.), co pamiętamy z czasów słusznie minionych, gdy prasa informowała nas o połowie dorsza na wodach Bałtyku, dostawie śledzia przed świętami czy zbiorze buraka cukrowego

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski