Uproszenia grup spółgłoskowych

 
Uproszenia grup spółgłoskowych
30.05.2019
Dzień dobry! Mam pytanie w sprawie ubezdźwięczniania zbitek spółgłoskowych. Czy wymawianie czasowników poszedł, gniótł, pomógł itp. jako [poszet], [gniut], [pomuk] to wymowa potoczna, czy regularna?
W omawianej sytuacji mamy do czynienia nie z tyle ubezdźwięcznieniem spółgłoski, ile z uproszczeniem grupy spółgłoskowej, którego to uproszczenia ubezdźwięcznienie jest skutkiem. Najpierw bowiem dochodzi do pominięcia końcowej spółgłoski [ł], a potem – do ubezdźwięcznienia, naturalnego w polszczyźnie, głoski, która pozostała na końcu (czyli np. wymowy [k] zamiast [g]). Proszę zwrócić uwagę na to, że w podanych przykładach jest gniótł [gniut], w którym nie dochodzi do ubezdźwięcznienia, bo [t] jest już bezdźwięczne.
Mówimy zatem o uproszczeniu grupy spółgłoskowej – w analizowanej sytuacji (czyli w wymowie form czasowników w 3. osobie liczby pojedynczej rodzaju męskiego czasu przeszłego) cechuje to wymowę niestaranną, potoczną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!