Ussuria

Czy są jakieś polskie źródła potwierdzające nazwę Ussuria? Taka forma pojawia się okazjonalnie (np. w opisach losów Janka Kosa albo w recenzji miniserialu Dzika Rosja) i wydaje się atrakcyjniejsza niż Kraj Nadmorski (słysząc o Kraju Nadmorskim, odbiorca pomyśli raczej o jakiejś krainie nad morzem).
Kraj Nadmorski (ros. Primorskij kraj, ang. Primorsky Krai) to jednostka administracyjna w Rosji nad Morzem Japońskim ze stolicą we Władywostoku. Jest to więc kraj nad morzem.
Nazwy Ussuria nie wymienia żadne ze znanych mi polskich źródeł encyklopedycznych. Pojawia się tylko w nielicznych polskich tekstach internetowych (w angielskich też zresztą jest rzadka), a wywodzi bez wątpienia od nazwy Ussuri – płynącego w Rosji i Chinach dopływu Amuru. Od nazwy rzeki pochodzi nazwa miasta Ussuryjsk i przymiotnik ussuryjski. Ten wchodzi w skład nazwy Kraj Ussuryjski, względnie często spotykanej w polskich tekstach. Analogiczna nazwa rosyjska Ussurijskij kraj jest historyczna.
Zgadzam się, że nazwa Ussuria jest atrakcyjna i jednoznaczna, ale przynajmniej na razie może funkcjonować tylko jako nieformalny wariant Kraju Nadmorskiego.
Jan Grzenia