Ussuria

Ussuria
16.01.2013
16.01.2013
Czy są jakieś polskie źródła potwierdzające nazwę Ussuria? Taka forma pojawia się okazjonalnie (np. w opisach losów Janka Kosa albo w recenzji miniserialu Dzika Rosja) i wydaje się atrakcyjniejsza niż Kraj Nadmorski (słysząc o Kraju Nadmorskim, odbiorca pomyśli raczej o jakiejś krainie nad morzem).
Kraj Nadmorski (ros. Primorskij kraj, ang. Primorsky Krai) to jednostka administracyjna w Rosji nad Morzem Japońskim ze stolicą we Władywostoku. Jest to więc kraj nad morzem.
Nazwy Ussuria nie wymienia żadne ze znanych mi polskich źródeł encyklopedycznych. Pojawia się tylko w nielicznych polskich tekstach internetowych (w angielskich też zresztą jest rzadka), a wywodzi bez wątpienia od nazwy Ussuri – płynącego w Rosji i Chinach dopływu Amuru. Od nazwy rzeki pochodzi nazwa miasta Ussuryjsk i przymiotnik ussuryjski. Ten wchodzi w skład nazwy Kraj Ussuryjski, względnie często spotykanej w polskich tekstach. Analogiczna nazwa rosyjska Ussurijskij kraj jest historyczna.
Zgadzam się, że nazwa Ussuria jest atrakcyjna i jednoznaczna, ale przynajmniej na razie może funkcjonować tylko jako nieformalny wariant Kraju Nadmorskiego.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego