Uzgadniać się z…, uzgadniać się do…?

Wraz z pojawieniem się nowego narzędzia do przekazywania danych urzędom skarbowym, jednolitego pliku kontrolnego, w broszurach i pismach Ministerstwa Finansów pojawiły się sformułowania, które budzą moje wątpliwości.
Czy konstrukcje uzgadniać się z, uzgadniać się do (używane w znaczeniu: ‘być zgodne z’, ‘pokrywać się z’) są poprawne? Przykład zastosowania: Ewidencja (…) JPK powinna uzgadniać się z deklaracjami w podatku od towarów i usług.

MK, Urząd Skarbowy w Sz.
Z dwojga złego wybrałabym wariant uzgadniać się z…, gdyż właśnie z wyrażeniem „z + rzeczownik w narzędniku” łączymy czasownik uzgadniać. Konstrukcja uzgadniać coś do czegoś jest niepoprawna i niespotykana w polszczyźnie ogólnej.
Wątpliwości budzi jednak użycie czasownika uzgadniać w stronie zwrotnej (ewidencja powinna się uzgadniać…) – najwłaściwsze wydaje się tu zastosowanie zwrotu być zgodnym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski