Uzgadniamy formę orzeczenia imiennego

Dzień dobry,

Bardzo proszę o konsultację dotycząca poniższych zdań:

Coraz więcej mężczyzn jest zachwyconych/zachwycona pracą.

8 z 10 mężczyzn nie jest zadowolonych/zadowolona z produktu.

„Wiele osób umiera w wieku dwudziestu pięciu lat i nie zostaje pochowana/pochowanych aż do siedemdziesięciu pięciu “

Mam wątpliwości dotyczące poprawnych form orzeczeń w powyższych zdaniach.

Zaimek liczebny nieokreślony wiele i jego stopień wyższy więcej łączą się z określanym rzeczownikiem zawsze związkiem rządu, czyli wymagają formy dopełniacza, np. wiele kobiet, wielu uczniów, więcej spraw, więcej ochotników. Jeśli wyrazy tego typu tworzą z rzeczownikiem określanym grupę podmiotu w zdaniu z orzeczeniem imiennym, przesądza to o dopełniaczowej formie orzecznika, por.

Coraz więcej mężczyzn jest zachwyconych pracą.

Wiele osób umiera w wieku 25 lat i nie zostaje pochowanych.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w wypadku podmiotu liczebnikowo-rzeczownikowego z rzeczownikiem w dopełniaczu, por.

8 z 10 mężczyzn nie jest zadowolonych z produktu.

Opisane powyżej zjawisko jest odmienne od sytuacji, w której grupa podmiotu złożona z leksemów rzeczownikowych typu: większość, część, masa, garstka, połowa itp. oraz rzeczownika w dopełniaczu wymaga orzecznika dostosowanego pod względem rodzaju do wyrazu określającego, por. np.

Większość mężczyzn jest zachwycona, kiedy kobieta założy bluzkę z odsłoniętym pępkiem.

Duża część mężczyzn jest zachwycona zapachem The One od Dolce & Gabbana.

Niemal połowa mężczyzn jest średnio zadowolona z pracy w policji.

Adam Wolański