Varia

Szanowni Państwo,
proszę o rozstrzygnięcie pewnej kwestii: czy w poniższym zdaniu orzeczenie powinno być w liczbie mnogiej czy pojedynczej?
Bliżej jeziora miało stanąć kilka niewielkich namiotów i osiedle dla wczasowiczów.
Druga kwestia: Stowarzyszenie przyniosło ze sobą do Anglii atmosferę prześladowań.
Czy można przynieść ze sobą atmosferę? Brzmi to dziwacznie.
Dziękuję.
Z poważaniem
A.K.
Zdanie pierwsze jest poprawne – jeśli orzeczenie stoi przed podmiotem szeregowym, dopuszcza się liczbę pojedynczą (por. Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego, Warszawa, PWN 1999, s. 1713–1714).
Ma Pani rację – atmosfery nie przynosi się ze sobą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski