Vasil Bykau

Witam serdecznie!
Proszę o poradę w kwestii odmiany nazwisk białoruskich, a szczególnie odmiany nazwiska pisarza – Vasil Bykau. Spotkałam się z następującymi formami – Vasila Bykaua, Vasila Bykava, Vasila Bykawa. Która z nich jest poprawna?
Pozdrawiam
Katarzyna Siejkowska
Najlepiej używać formy Wasil Bykau, która wynika z zasad transkrypcji, bo forma transliterowana byłaby nieco inna. W pozostałych przypadkach gramatycznych należy (w polskojęzycznym kontekście) odmieniać tę formę wedle reguł polskiej fleksji. W związku z tym powinno być: DB. Wasila Bykaua, C. Wasilowi Bykauowi, N. Wasilem Bykauem, Ms. Wasilu Bykau (w miejscowniku najlepiej odstąpić od odmiany).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski