Vege

Co oznacza po polsku słowo vege? Nie znalazłem go w żadnym słowniku, jednak często znajduję je na opakowaniach: sok marchewkowy 100%, vege, jogurt naturalny, vege, witamina C, vege.

Vege to element wskazujący na związek z weganizmem. Potrawy vege zatem to potrawy niezawierające produktów zwierzęcych (nie tylko mięsa, lecz także np. mleka). Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić, na czym może polegać „wegańskość” witaminy C lub soku marchwiowego – być może w nazwach typu witamina vege mamy do czynienia z chwytem marketingowym, a nie z użyciem słowa w jego właściwym znaczeniu.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski