Vogue

Vogue
14.03.2007
Dzień dobry,
czy odmienne jest słowo Vouge – marka papierosów. Jeśli tak, to czy w odmianie stosuje sie apostrof: Vogue'a, Vouge'ów?
D.W.
Nie Vouge, tylko Vogue (czyt. [voug]), co znaczy 'moda'. Tak nazywa się periodyk poświęcony modzie, a odmienia się z apostrofem, gdyż końcowe -e nie jest wymawiane. „Świat w Vogue'a dla większości kobiet na świecie pozostanie światem niedostępnym” – czytamy na jednej ze stron internetowych.
O istnieniu papierosów tej nazwy nie miałem pojęcia, więc mogę jedynie przypuszczać, że ich nazwa jest odmienna tak samo jak nazwa pisma. A jeśli jeden papieros tej marki można nazwać tym słowem, to czym on jest? Pewnie vogiem (małą literą i bez apostrofu, ponieważ końcowa spółgłoska się zmienia). Znalazłem nawet przykład takiej odmiany w czyimś blogu: „Więc się wydepilowałam, wykąpałam, zaciągnęłam kolejnym vogiem”.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!